|
Czym są feromony?
Feromon w języku greckim oznacza „przekaźnik podniecenia”. Feromony to lotne związki chemiczne, które są wydzielane na zewnątrz organizmu. Prawdopodobnie są one obecne we wszystkich organizmach: u zwierząt, roślin, grzybów, bakterii, a także u człowieka. Jednak feromony działają tylko między osobnikami tego samego gatunku. Dzięki nim wysyłamy bodźce, które wpływają pozytywnie na komunikację z otoczeniem oraz zwiększają naszą atrakcyjność u płci przeciwnej.
Według naukowców z Wiedeńskiego Institute for Urban Ethology, w zapachach ludzkiego ciała znajduje się informacja określająca stan emocjonalny człowieka. Kiedy nasze receptory węchowe odbiorą „zapach” feromonów, umysł ludzki rozpozna je jako specyficzną woń, co spowoduje podświadome reakcje u innych osób w każdej sytuacji.
Feromony mogą zatem okazać się bardzo przydatne jako wabik, a także w kontaktach społecznych, wszędzie tam gdzie potrzebne jest wzajemne zaufanie, efektywne negocjowanie, czy wypracowanie satysfakcjonujących obie strony rozwiązań – w domu, w pracy, na imprezie u przyjaciół, czy na oficjalnym spotkaniu.
Cały proces dlatego jest ta skuteczny ponieważ odbywa się poza naszą świadomością - na poziomie instynktów. Odbiorca modyfikuje swoje zachowanie, dzięki wpływowi substancji, nie wyczuwając w ogóle zapachu feromonu i nie wiedząc o jego działaniu.
Uważa się, że gdybyśmy nie używali kosmetyków (mydeł, szamponów, balsamów, itp.) nasze feromony byłyby bardziej intensywne.
|
|